Advertisement
  Start
Menu serwisu
Start
Hosting
Katalog Stron
Szukaj
Napisz do nas
Noclegi
Forum
Linki
Anegdoty
Mapa witryny
Galeria
Administrator
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie
Nie pamiętasz hasła?
Nagłówki RSS
Witaj w Zawoja.com! PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
wtorek, 15 lipiec 2008

BABIA GÓRA jest najwyższym masywem Beskidów Zachodnich w Beskidzie Żywieckim. Szczyt Babiej Góry - Diablak położony na znacznej wysokości (1725m.n.p.m) widoczny jest ze znacznej już odległości. Masyw Babiej Góry rozciąga się na przestrzeni 10 km., między przełęczami Jałowiecką (1017m) a Krowiarkami (986m).
Babia góra nazywana jest "królową Beskidów". Określenie to należy się jej choćby z racji potężnych rozmiarów, przy dobrej widoczności jest ozdobą nawet dla mieszkańców Krakowa. Bogactwo i pionowe zróżnicowanie szaty roślinnej i krajobrazu  wywołane jest istnieniem pełnego zespołu pięter klimatycznych.
Dzięki właśnie tym zaletom Babia Góra zaczęła być odwiedzana już w XV wieku. Do najsławniejszych osób, które poznały i pokochały tą górę należą m.in. Jan Długosz, Stanisław Staszic, Karol Wojtyła - nasz obecny Papież.
Masyw "królowej Beskidów" objęty jest dziś najwyższą formą ochrony: statusem parku narodowego, a ponadto został zaliczony do światowych rezerwatów biosfery. Park powstał w 1955r. a jego obszar obejmuje 3391 ha.

Twoja wyszukiwarka

 ZAWOJA jest wsią położoną bezpośrednio u stóp Babiej Góry. Jest ona najludniejszą wsią z ziem karpackich i liczy sobie ok. 7 tys. mieszkańców. Oprócz tego, że zyskała miano najludniejszej, jest także największa w Polsce. Zawoja rozciąga się na długości 10 km. a oprócz tego wyróżnia się rozległością. Posiada ona liczne przysiółki - w sumie 184, często nawet wielkości wsi i właśnie te przysiółki dają jej to miano największej.
Zawoja powstała w XVI wieku i pierwszymi osadnikami byli pasterze wołoscy ( obecne tereny Rumunii), którzy w poszukiwaniu nowych terenów wypasowych dotarli od Siedmiogrodu w rejon Beskidu Żywieckiego i osiedlili się na stałe. Zawoja zaczęła zyskiwać miano miejscowości turystycznej, letniskowej i wypoczynkowej i do dnia dzisiejszego jest najczęściej odwiedzaną wsią w Beskidach, zarówno w lecie jak i zimie.
W lecie nie lada atrakcją może być wycieczka na halę Barankową i spotkanie tam prawdziwego bacy i spróbowanie oscypka czy żętycy. Jest wiele szlaków turystycznych prowadzących nie tylko na Babią Górę, ale i na okoliczne wzgórza i mniejsze górki. W zimie natomiast polecamy gorąco jazdę na nartach, jest tu wiele wyciągów narciarskich - do wyboru do koloru. Stoki są dobrze utrzymane, ubijane ratrakami a jeżeli trzeba to pójdą w ruch nawet armatki śnieżne.
Do najciekawszych obiektów zwiedzania w Zawoi należą m.in.; drewniana karczma z podcieniami z 1836r., drewniany kościół  z 1888r. (obydwa obiekty znajdują się w Z. Centrum), XIX - wieczna kapliczka Zbójnicka (Z. Policzne), skansen utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach , schronisko PTTK na Markowych Szczawinach z 1906r., wille Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Edukacyjny BPN z 1930r. (Z. Barańcowa) . Godny poznania jest również ogród roślin babiogórskich znajdujący się przy budynku.
ZAWOJA w 1996 roku obchodziła swoje 350 urodziny istnienia
M.Gonek

 

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Mambo jest przykładem historii sukcesu Open Source. Oryginalny program został napisany przez australijską firmę programistyczną Miro, która usostępniła kod społeczności Open Source na zasadach licencji GNU GPL w marcu 2001. Do sierpnia 2005, rozwój Mambo był kontrolowany przez społeczność wolontariuszy. Podczas swego rozwoju, Mambo rozrosło się zarówno w swoich możłiwościach, jak i w stopniu skomplikowania i wygrało wiele nagród wraz ze swoimi użytkownikami. Wersja 4.5.2 Mambo została pobrana ok. 1.8 miliona razy!

W sierpniu 2005, zostało powołane Mambo Foundation, sygnalizująć nadejście nowej ery. Fundacja jest korporacją niekomercyjną, której jedynym celem jest rozwój Mambo. Fundacja jest prowadzona przez członków społeczności. Członkostwo w niej jest otwarte dla wszystkich i upoważnia członków do wyborów swoich reprezentantów do Rady Dyrektorów oraz pełnego uczestnictwa w sprawach mających wpływ na rozwój projektu.

Niekomercyjne struktury, jak Mambo Foundation są pomyślnie stosowane przez GNOME, Eclipse, Mozilla i wiele innych projektów Open Source. Niekomercyjne zbiorowe struktury są dość popularne, ponieważ dają pewien poziom stabilności i odpowiedzialności. Istnienie Mambo Foundation oznacza, że użytkownicy Mambo są zabezpieczeni, że kod programu pozostanie na zasadach Open Source, bedzie wspierany przez jasno określoną i odpowiedzialną organizację, dającą wsparcie i promocję. Daje to developerom i użytkownikom biznesowym pewność przy wyborze Mambo zamiast innych systemów.

Jeśli chcesz włączyć się w rozwój Mambo i zostać członkiem dynamicznej społeczności Mambo, skontaktuj się z Fundacją korzystając z adresu

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 05 wrzesień 2017 )
Ostatnio dodane
pokoje , wczasy , mieszkanie
Agroturystyka (13.06.2010)
Domek - Zawoja
Kwatery Prywatne (26.05.2010)
KWATERY PRYWATNE
Agroturystyka (05.02.2010)
Nowe expresowe połączenie Małopolski z Warszawą
Agroturystyka (14.12.2009)
GÓRALSKA CHATA ZAWOJA
Kwatery Prywatne (30.07.2009)


 
= Ogł. z obrazkami
Gościmy
Aktualnie jest 82 gości online
eWeather
Temp.: °
Temp. wiatru: °
Wilgotność: %
Prędkość:  
Kier.: °
Barom.:  
Więcej szczegółów
Provided by: 
Przegląd obiektów
Kategoria# ogłoszeń

Agroturystyka(4)
Kwatery Prywatne(3)
Pensjonaty(1)

Ogłoszeń:(8)
 

: Start :: Hosting :: Katalog Stron :: Szukaj :: Napisz do nas :: Noclegi :: Forum :: Linki :: Anegdoty :: Mapa witryny :: Galeria :
powered by zawoja.com designed by Wojciech Gonek